2008 Pennsylvania (PIAA) State Basketball Tournament

Select Tournament List:
 
Pennsylvania Interscholastic Athletic Association (PIAA)
2008 State Tournament Seeds and Brackets and Results
 
PIAA Playoff Dates
group round 1   round 2      qtrs       semis       final   
boys A, AAA; girls AA, AAAA  2/29 3/04 3/07 3/11 3/14
boys AA, AAAA; girls A, AAA3/01 3/05 3/08 3/12 3/15

 
 
PIAA District 12
  PIAA All Districts
(Finalists:   scores,   rosters, season games)
  Team Activity/Box Scores   Seeds   Games  Box Scores
boys: round 1 round 2 qtrs, semis, finals           A AA AAA AAAA   A AA AAA AAAA   qtrs, semis and finals
girls:  round 1 round 2 qtrs, semis, finals   A AA AAA AAAA   A AA AAA AAAA   qtrs, semis and finals


top
PIAA Boys State Final Scores
(click score for box score)
group team 1 score team 2 date time site
A final: (7-1) Serra Catholic 67-66 (12-1) Friere Charter 03/14 02:00pm Jordan Center, Penn State  U.
AA final: (7-1) Jeannette 76-72 (12-1) Strawberry Mansion 03/15 02:00pm Jordan Center, Penn State U.
AAA final: (3-2) Steelton-Highspire 65-52 (3-1) Susquehanna 03/14 08:00pm Jordan Center, Penn State U.
AAAA final: (1-1) Chester 81-77 (1-2) Norristown 03/15 08:00pm Jordan Center, Penn State U.

PIAA Girls State Final Scores
(click score for box score)
group team 1 score team 2 date time site
A final: (11-1) Marian Cath. 40-34 (7-1) Mt. Alvernia 03/15 12:00pm Jordan Center, Penn State U.
AA final: (3-1) York Catholic 52-40 (6-1) Northern Cambria 03/14 12:00pm Jordan Center, Penn State U.
AAA final: (1-2) Mt. St. Joseph 53-43 (10-3) Mercyhurst 03/15 06:00pm Jordan Center, Penn State U.
AAAA final: (3-3) Central Dauphin 56-49 (7-4) Mt. Lebanon 03/14 06:00pm Jordan Center, Penn State U.


top
PIAA State Finalists Rosters
(click team name for roster)
  A AA AAA AAAA
Boys Friere Kennedy Cath. S. Mansion Jeannette Steelton Susquehanna Chester Norristown
Girls Marian Catholic Mt. Alvernia York Cath. N. Cambria Mt. St. Joseph Mercyhurst Cen. Dauphin Mt. Lebanon

PIAA State Finalists Season Records
(click team name for record)
  A AA AAA AAAA
Boys Friere Kennedy Cath. S. Mansion Jeannette Steelton Susquehanna Chester Norristown
Girls Marian Cath. Mt. Alvernia York Cath. N. Cambria Mt. St. Joseph Mercyhurst Cen. Dauphin Mt. Lebanon


top
PIAA District 12 (Philadelphia Public League)
Boys Team Activity
(click score link for box score)
PIAA State Boys Round 1 - District 12 Teams
group pub team score opponent date time site
A (12-1) Friere Charter 77-57 (11-2) Pius X 02/29 6:00pm So. Philadelphia
A (12-2) Math, Civics & Science 79-64 (11-1) Williams Valley 02/29 7:30pm Martz Hall, Pottsville
AA (12-1) Strawberry Mansion 79-71 (3-3) Columbia 03/01 4:30pm So. Philadelphia
AA (12-2) Imhotep Charter 64-61 (11-1) Northern Lehigh 03/01 5:30pm Parkland HS, Orefield
AAA (12-1) Communications Tech 69-45 (3-5) Lancaster Catholic 02/29 7:30pm So. Philadelphia
AAA (12-2) Franklin Learning Center 47-48 (3-3) Greencastle-Antrim 02/29 7:30pm Chambersburg HS
AAAA (12-1) Frankford 76-37 (1-7) Ridley 03/01 3:00pm So. Philadelphia
AAAA (12-2) So. Philadelphia 45-44 (1-5) Downingtown W. 03/01 4:30pm Germantown HS
AAAA (12-3) Simon Gratz 42-50 (3-3) Harrisburg 03/01 4:30pm Hershey Park Arena
AAAA (12-4) Bartram 56-63 (1-2) Norristown 03/01 2:30pm Council Rock N. HS
PIAA State Boys Round 2 - District 12 Teams
A (12-1) Friere Charter 50-46 (3-1) Scotland School 03/04 5:00pm Hershey Park Arena
A (12-2) Math, Civics & Science 67-64 (4-1) North Penn 03/04 6:00pm E. Pennsboro HS, Penola
AA (12-1) Strawberry Mansion 57-34 (11-2) North Schuylkill 03/05 7:30pm Gov. Mifflin, Stillington 
AA (12-2) Imhotep Charter 63-36 (4-1) Hughesville 03/05 6:30pm Hershey Park Arena
AAA (12-1) Communications Tech 60-39 (3-5) Holy Ghost Prep 03/04 7:30pm Norristown Area HS
AAAA (12-2) So. Philadelphia 73-54 (1-8) Souderton 03/05 7:00pm Plymouth Whitemarsh HS
PIAA State Boys Quarter-Finals - District 12 Teams
A (12-1) Friere Charter 79-76 (1-1) Girard College 03/07 7:00pm High School of the Future 
A (12-2) Math, Civics & Science 57-63 (3-2) Reading Catholic 03/07 7:30pm Spring Ford HS, Royersford
AA (12-1) Strawberry Mansion 71-53 (3-1) Trinity 03/08 1:00pm Reading HS
AA (12-2) Imhotep Charter 51-49 (2-1) Holy Cross 03/08 2:30pm Freedom HS, Bethlehem
AAA (12-1) Communications Tech 44-57 (3-1) Susquehanna Twp. 03/07 7:30pm Reading HS
AAAA (12-2) So. Philadelphia 44-71 (1-2) Norristown 03/08 01:30pm Pavilion, Villanova U.
PIAA State Boys Semi-Finals - District 12 Teams
A (12-1) Friere Charter 50-41 (3-2) Reading Catholic 03/11 07:00pm Norristown Area HS
AA (12-1) Strawberry Mansion 80-68 (12-2) Imhotep 03/12 06:00pm So. Philadelphia HS
PIAA State Boys Finals - District 12 Teams
A (12-1) Friere Charter 66-67 (7-1) Serra Catholic 03/14 02:00pm Jordan Center, Penn State  U.
AA (12-1) Strawberry Mansion 72-76 (7-1) Jeannette 03/15 02:00pm Jordan Center, Penn State U.

top
PIAA District 12 (Philadelphia Public League)
Girls Team Activity
(click score link for box score)
PIAA State Girls Round 1 - District 12 Teams
group pub team score opponent date time site
A (12-1) Friere Charter 53-46 (11-2) Nativity-BVM 03/01 3:00pm Germantown
AA (12-1) Bodine 47-41 (3-3) Reading Holy Name 02/29 6:00pm School Of The Future
AA (12-2) Masterman 29-71 (11-1) Pine Grove 02/29 6:00pm Martz Hall, Pottsville
AAA (12-1) Carver Eng & Science 54-40 (3-5) Palmyra 03/01 3:00pm School Of The Future
AAA (12-2) Prep. Charter 50-64 (3-3) Northeastern 03/01 3:00pm Hershey Park Arena
AAAA (12-1) Central 45-54 (1-7) Downingtown W. 02/29 6:00pm Germantown HS
AAAA (12-2) Northeast 45-56 (1-5) Great Valley 02/29 7:30pm Germantown HS
AAAA (12-3) Simon Gratz 41-65 (3-3) Central Dauphin 02/29 6:30pm Hershey High School
AAAA (12-4) John Bartram 29-78 (1-2) Methacton 02/29 6:00pm Norristown Area HS
PIAA State Girls Round 2 - District 12 Teams
AA (12-1) Bodine 59-56 (1-1) St. Pius X 03/04 6:00pm Norristown Area HS
AAA (12-1) Carver Eng & Science 55-36 (11-1) Allentown Central Cath. 03/05 6:00pm Norristown Area HS
PIAA State Girls Quarter-Finals - District 12 Teams
AA (12-1) Bodine 40-66 (3-1) York Catholic 03/07 6:30pm Gov. Mifflin, Shillington
AAA (12-1) Carver Eng & Science 29-47 (1-2) Mt. St. Joseph 03/08 2:00pm Norristown HS

top
PIAA State Tournament
Boys Quarters, Semis and Finals Results With Box Scores
(click score link for box score)
  team 1  score  team 2            date time site
A qtr-final (12-1) Friere Charter 79-76 (1-1) Girard College 03/07 07:00pm High School of the Future 
A qtr-final (12-2) Math, Civics & Science 57-63 (3-2) Reading Catholic 03/07 07:30pm Spring Ford HS, Royersford
A qtr-final: (7-1) Serra Catholic 50-46 (7-4) Bentworth 03/07 07:30pm Chartiers Valley HS
A qtr-final: (10-1) Kennedy Catholic 58-43 (9-1) Coudersport 03/09 05:00pm Tippen Gym, Clarion U.
A semi-final: (12-1) Friere Charter 50-41 (3-2) Reading Catholic 03/11 07:00pm Norristown Area HS
A semi-final: (7-1) Serra Catholic 78-76 (10-1) Kennedy Catholic 03/11 07:00pm Ambridge Area HS
A final: (7-1) Serra Catholic 67-66 (12-1) Friere Charter 03/14 02:00pm Jordan Center, Penn State  U.
AA qtr-final (12-1) Strawberry Mansion 71-53 (3-1) Trinity 03/08 01:00pm Reading HS
AA qtr-final (12-2) Imhotep Charter 51-49 (2-1) Holy Cross 03/08 02:30pm Freedom HS, Bethlehem
AA qtr-final: (7-1) Jeannette 86-60 (7-4) North Catholic 03/08 02:00pm Hempfield Area, HS
AA qtr-final: (10-1) North East 66-60 (10-3) Farrell 03/09 05:30pm McComb FH, Edinboro U.
AA semi-final: (12-1) Strawberry Mansion 80-68 (12-2) Imhotep 03/12 06:00pm So. Philadelphia HS
AA semi-final: (7-1) Jeannette 75-66 (10-1) North East 03/12 07:00pm Sharon HS
AA final: (7-1) Jeannette 76-72 (12-1) Strawberry Mansion 03/15 02:00pm Jordan Center, Penn State U.
AAA qtr-final (12-1) Communications Tech 44-57 (3-1) Susquehanna Twp. 03/07 7:30pm Reding HS
AAA qtr-final (2-1) Scranton Prep 49-42 (3-4) Daniel Boone 03/07 07:30pm Martz Hall, Pottsville
AAA qtr-final (3-2) Steelton-Highspire 72-41 (9-1) Bradford 03/07 07:00pm State College Area HS
AAA qtr-final (10-1) General McLane 55-49 (7-1) Black hawk 03/09 03:30pm Morrow FH Slippery Rock U.
AAA semi-final: (3-1) Susquehanna 61-52 (2-1) Scranton Prep 03/11 07:00pm Parkland HS
AAA semi-final: (3-2) Steelton-Highspire 58-43 (10-1) General McLane 03/11 07:00pm Altoona Area HS
AAA final: (3-2) Steelton-Highspire 65-52 (3-1) Susquehanna 03/14 08:00pm Jordan Center, Penn State U.
AAAA qtr-final (12-2) So. Philadelphia 71-44 (1-2) Norristown 03/08 01:30pm Pavilion, Villanova U.
AAAA qtr-final (1-1) Chester 68-60 (1-4) Penn Wood 03/08 12:00pm Pavilion, Villanova U.
AAAA qtr-final (1-3) Pennsbury 45-40 (1-7) Ridley 03/08 03:00pm Pavilion, Villanova U.
AAAA qtr-final (7-2) Moon 61-41 (7-1) Pittsburgh Cath. 03/08 02:00pm North Allegheny HS
AAAA semi-final: (1-1) Chester 68-59 (1-3) Pennsbury 03/12 07:30pm Palestra, U. Penn.
AAAA semi-final: (1-2) Norristown 52-33 (7-2) Moon 03/12 07:00pm Shippensburg U.
AAAA final: (1-1) Chester 81-77 (1-2) Norristown 03/15 08:00pm Jordan Center, Penn State U.

top
PIAA State Tournament
Girls Quarters, Semis and Finals Results With Box Scores
(click score link for box score)
  team 1  score   team 2  date time site
A qtr-final (11-2) Nativity 43-37 (2-1) Old Forge 03/08 02:00pm Hazelton Area HS
A qtr-final (11-1) Marian Catholic 34-28 (6-1) Guilfoyle 03/08 02:00pm East Pennsboro HS
A qtr-final (7-1) Mt. Alvernia 49-43 (10-2) Eisenhower 03/09 02:00pm Tippen Gym, Clarion U.
A qtr-final (10-1) Farrell 54-29 (7-3) Avonworth 03/09 04:00pm McComb FH, Edinboro U.
A semi-final: (11-1) Marian Catholic 44-32 (11-2) Nativity 03/12 07:00pm Martz Hall, Pottsville
A semi-final: (7-1) Mt. Alvernia 56-53 (10-1) Farrell 03/12 07:00pm Ambridge Area HS
A final: (11-1) Marian Catholic 40-34 (7-1) Mt. Alvernia 03/15 12:00pm Jordan Center, Penn State U.
AA qtr-final (12-1) Bodine 40-66 (3-1) York Catholic 03/07 6:30pm Gov. Mifflin, Shillington
AA qtr-final (6-1) Northern Cambria 41-30 (10-2) Girard 03/09 02:00pm Morrow FH, Slippery Rock U.
AA qtr-final (6-2) Bishop McCort 59-40 (7-5) Greensburg Catholic 03/07 07:00pm St. Vincent College
AA qtr-final (3-2) Trinity 63-43 (11-1) Pine Grove 03/07 07:30pm Gov. Miflin, Shillington
AA semi-final: (3-1) York Catholic 55-52 (3-2) Trinity 03/11 07:30pm Central Dauphin E.
AA semi-final: (6-1) Northern Cambria 45-42 (6-2) Bishop McCort 03/11 07:00pm U. Pitt., Johnstown
AA final: (3-1) York Catholic 52-40 (6-1) Northern Cambria 03/14 12:00pm Jordan Center, Penn State U.
AAA qtr-final (12-1) Carver Eng & Science 29-47 (1-2) Mt. St. Joseph 03/08 2:00pm Norristown HS
AAA qtr-final (1-1) Villa Maria 56-52 (2-1) Holy Redeemer 03/08 01:00pm Freedom HS, Bethlehem
AAA qtr-final (3-2) Gettysburg 60-42 (7-2) W. Mifflin 03/08 04:00pm Evereet Area HS
AAA qtr-final (10-3) Mercyhurst 50-41 (6-1) Bellafonte 03/09 02:00pm Tipper Gym, Clarion U.
AAA semi-final: (1-2) Mt. St. Joseph 49-28 (1-1) Villa Maria 03/12 06:00pm Palestra, U. Penn
AAA semi-final: (10-3) Mercyhurst 56-43 (3-2) Gettysburg 03/12 07:00pm Hempfield Area HS
AAA final: (1-2) Mt. St. Joseph 53-43 (10-3) Mercyhurst 03/15 06:00pm Jordan Center, Penn State U.
AAAA qtr-final (3-3) Central Dauphin 51-40 (2-1) Scranton 03/07 06:00pm Martz Hall, Pottsville
AAAA qtr-final (11-1) Wm. Allen 45-40 (3-2) Central Dauphin E. 03/07 06:00pm Reading HS
AAAA qtr-final (7-4) Mt. Lebanon 74-42 (8-1) Schenley 03/07 06:00pm Chartiers Valley HS
AAAA qtr-final (3-1) Wilson 58-37 (1-2) Methacton 03/07 06:00pm Spring Ford HS
AAAA semi-final: (3-3) Central Dauphin 60-37 (11-1) Wm. Allen 03/11 07:00pm Reading HS
AAAA semi-final: (7-4) Mt. Lebanon 46-34 (3-1) Wilson 03/11 07:00pm Shippensburg U.
AAAA final: (3-3) Central Dauphin 56-49 (7-4) Mt. Lebanon 03/14 06:00pm Jordan Center, Penn State U.

top
 PIAA Boys Group A Seeds By District
dist. 1 2 3 4 5
1 Girard College Faith Christian   North Penn, 26-1  
2 Old Forge, 17-9 Susquehanna, 14-11      
3 Scotland School Reading CC Millersburg, 21-8   Conemaugh, 21-2
4 North Penn, 26-1 Lourdes, 19-9 Millville, 22-5    
5 S. Fulton, 20-7 Shade, 25-3      
6 Bishop Carroll, 15-13 B. Guilfoyle, 19-8 Harmony, 22-5 Homer-Center, 21-7  
7 Serra Catholic, 25-2 Wilkinsburg, 15-11 Union, 16-7 Bentworth, 17-8 Saint Joseph, 14-11
9 Coudersport, 27-0 DuBois CC, 26-3 Rocky Grove Elk County Catholic  
10 Kennedy Cath., 17-9 Iroquois, 15-12      
11 Williams Valley, 22-4 Pius X, 18-8      
12 Freire Charter, 12-6 Math, Civics & Science, 17-10      


top
 PIAA Boys Group AA Seeds By District
dist.  1 2 3 4/5/6/7
1 Lower Moreland, 19-7      
2 Holy Cross, 24-3 Wilkes Barre GAR, 18-10 Dunmore, 19-9  
3 Delone Cath or Trinity Delone Cath or Trinity Columbia, 26-4  
4 Hughesville, 24-2 Wyalusing Valley, 21-5 Southern Columbia, 17-10  
5 Tussey Mountain, 23-3      
6 Bishop McCort, 20-5 Tyrone, 22-5 Central Martinsburg, 12-16  
7 Jeannette, 20-4 Beaver Falls, 22-4 Bishop Canevin, 15-13 North Catholic, 23-4
Greensburg CC, 18-9
South Fayette, 20-6
Greensburg CC, 18-9
9 Cranberry, 17-10 Kane, 18-9    
10 North East, 26-0 Girard, 22-5 Farrell, 23-4  
11 Northern Lehigh, 26-3 North Schuylkill, 22-7    
12 Strawberry Mansion, 19-5 Imhotep Charter, 24-3    


top
 PIAA Boys Group AAA Seeds By District
dist.  1 2 3 4/5/6/7
1 Pottstown, 22-3 Great Valley, 21-8 Holy Ghost Prep, 23-4  
2 Scranton Preparatory, 21-7 Crestwood, 23-5 Dallas, 18-8  
3 Susquehanna Twp, 28-2 Steelton-Highspire, 23-6 Greencastle-Antrim, 24-5 Daniel Boone, 23-7
Lancaster Catholic, 21-9
Eastern York, 18-10
Hershey, 16-11
4 Selinsgrove, 18-9 Danville, 17-10    
6 Central Cambria, 23-3 Gr Johnstown, 12-14    
7 Blackhawk, 23-5 Hopewell, 21-6 Chartiers Valley, 24-3 Greensburg-Salem, 21-6
Ambridge, 10-16
8 Perry Academy, 14-12      
9 Bradford, 18-7      
10 General McLane, 24-3 Franklin, 19-7    
11 Allentown CC, 14-13 Southern Lehigh, 18-10    
12 Communications Tech, 25-3 Franklin Learning Center, 16-5    

top
 PIAA Boys Group AAAA Seeds By District
dist.  1 2 3 4 5/6/7/8
1 Chester Norristown Pennsbury, 27-2 Penn Wood, 21-8 Downington W., 23-6
Council Rock S., 16-13
Ridley, 23-6
Souderton, 17-12
2 Abbington Hts., 22-6        
3 Reading, 30-0 Cen. Dauphin E., 23-5 Harrisburg, 16-11   Red Land, 22-6
Mechanicsburg, 20-10
4 Williamsport, 19-8   Elizabethtown, 17-12    
6 State College, 18-8        
7 Pittsburgh CC, 23-4 Moon, 20-7 McKeesport, 7-3 Norwin, 20-7 Canon-McMillan, 18-8
8 Schenley, 20-2        
10 McDowell, 25-2        
11 Bethlehem Lib., 24-5 Pocono Mtn. W., 25-2 Northampton, 21-8    
12 Frankford, 22-4 S. Philadelphia, 21-6 Gratz, 19-7 Bartam  

top
 PIAA Girls Group A Seeds By District
dist.  1 2 3 4/5
1 Sacred Heart, 10-18 Girard College, 21-8    
2 Old Forge, 17-8 Forest City, 7-19    
3 Reading CC, 21-6 Lebanon Cath., 14-13 Lancaster Country Day, 21-4  
4 N.E. Bradford, 24-3 Lourdes, 15-13 Millville, 17-10  
5 Berlin Brothers, 21-7 Shanksville-Stony, 19-8 N. Bedford County., 22-5  
6 Bishop Guilfoyle, 25-3 Saltsburg, 20-6 Ferndale, 22-5 Blairsville, 12-14
7 Mt Alvernia, 17-8 Monessen, 26-1 Avonworth, 14-10 Vincentian, 17-9
Serra Catholic, 16-6
9 Coudersport, 26-2 West Forest, 22-6 Austin Area or
Clarion
Austin Area or
Clarion
10 Farrell, 23-2 Eisenhower, 19-6    
11 Marian Catholic, 27-1 Nativity BVM, 24-4    
12 Freire Charter, 14-4      

top
 PIAA Girls Group AA Seeds By District
dist.  1 2 3/4/5/6/7
1 Saint Pius X, 20-7

 

 
2 Dunmore, 27-1 Wilkes Barre GAR, 14-14 Elmer L Meyers, 16-9
3 York Catholic, 29-1 Trinity, 22-4 Reading Holy Name, 17-11
4 Loyalsock Twp., 26-2 East Juniata, 25-2 Lewisburg, 16-11
5 Conemaugh Twp., 23-3    
6 Northern Cambria, 25-1 Bishop McCort, 26-2 So Huntingdon, 23-5
7 South Park, 21-8 OLSH, 25-2 Washington, 24-2
Ford City, 20-7
Greensburg CC, 17-8
Sto-Rox, 16-8
Beaver Area, 16-7
9 Karns City, 16-10 Cranberry, 17-9  
10 Villa Maria Acdmy, 23-4 Girard, 23-4 Cambridge Springs, 23-4
11

Pine Grove, 20-8, 231

North Schuylkill, 14-13  
12 Bodine, 17-5 Masterman, 12-3  

top
 PIAA Girls Group AAA Seeds By District
  1 2 3 4/5/6/7
1 Villa Maria Academy, 21-6 Mt. Saint Joseph, 25-3 Oxford, 20-7  
2 Holy Redeemer, 21-3 North Pocono, 20-8 J. M. Coughlin, 18-8  
3 Lancaster Mennonite, 27-4 Gettysburg, 20-8 Northeastern, 21-7 Lampeter Strasburg, 23-5
Palmyra, 20-7
Lancaster Catholic, 21-10
Muhlenburg, 21-8
6 Bellefonte, 20-6 Lewistown, 21-5    
7 Hampton, 26-2 West Mifflin, 24-4 Indiana, 23-4 Chartiers Valley, 20-7
Ambridge, 16-9
8 Westinghouse, 22-4      
9 Saint Marys, 22-3      
10 General McLane, 22-5 Meadville, 20-7    
11 Allentown CC, 26-2 Blue Mountain, 23-4    
12 Carver Eng & Science, 23-3 Prep. Charter, 17-7    

top
 PIAA Girls Group AAAA Seeds By District
dist.  1 2 3 4 5/6/7/8
1 Downingtown E.,
27-1

Methacton, 28-1

Spring Ford, 27-3 Norristown,
19-8
Great Valley, 25-4
Abington, 23-6
Downing. W., 17-12
Lower Merion, 21-8
2 Scranton, 22-5 Abington Hts., 25-1 CD East or Wilson    
3   CD East or
Wilson
Cen. Dauphin,
23-7
Cedar Crest,
22-7
Hempfield, 25-5
J.P. McCaskey, 17-10
6 State College, 22-4        
7 Upper Saint Clair,
22-5
Peters Twp., 20-8 Oakland Cath.,
16-11
Mt. Lebanon,
24-3
New Castle, 19-6
8 Schenley, 22-4        
9          
10 McDowell, 18-9        
11 William Allen, 23-5 Northampton, 23-6 Nazareth, 19-8    
12 Central, 18-5

Northeast, 19-6

Simon Gratz, 11-4 J. Bartram, 12-8