PIAA State Basketball Tournament Seeds and Brackets

Select Tournament List:
 
Pennsylvania Interscholastic Athletic Association (PIAA)
2010 State Tournament Seeds and Brackets and Results


 
PIAA 2010 Basketball Tournament Dates
group  play-in   round 1   round 2      qtrs       semis       final   
boys A, AAA; girls AA, AAAA   3/09 3/12 3/16 3/19 3/23 3/26
boys AA, AAAA; girls A, AAA 3/09 3/13 3/17 3/20 3/24 3/27

 
  PIAA 2009 Basketball Tournament Seeds and Brackets for All Districts
  Seeds  Brackets
boys: A AA AAA AAAA   A AA AAA AAAA
girls:  A AA AAA AAAA   A AA AAA AAAA


top
 PIAA Boys Group A Seeds By District
dist. 1 2 3 4 5
1 Girard College, 20-7 Church Farm, 17-5 Phil-Mont Christian, 14-12    
2 Old Forge, 14-10 Freeland MMI, 8-16      
3 Reading Central Catholic, 26-1 Greenwood, 23-3 Lebanon Catholic, 15-11 Millersburg, 18-8  
4 Mansfield, 22-4 Millville, 21-4 Sayre, 17-8    
5 Southern Fulton, 22-3 Tussey Mountain, 22-3 Forbes Road, 19-6    
6 Conemaugh Valley, 22-3 Homer-Center, 20-5 Penns Manor, 19-5 Northern Cambria, 20-5  
7 Sewickley Academy, 22-2 Lincoln Park Charter, 18-7 Cornell, 18-6 Serra Catholic, 20-3 Neshannock, 16-8
9 DuBois Central Catholic, 21-5 Elk County Catholic, 23-5 Keystone, 17-9 Coudersport, 17-9  
10 Rocky Grove, 19-5 Linesville, 17-7      
11 Marian Catholic, 22-5 Pius X, 21-4      
12 Math, Civics & Science, 21-5 Constitution, 19-6      


top
 PIAA Boys Group AA Seeds By District
dist.  1 2 3 4/5/6/7/8
1 St. Pius X, 17-7 Devon Prep, 17-6    
2 Holy Cross, 21-5 Dunmore, 22-5 GAR Memorial, 19-7  
3 Trinity, 17-7 Lancaster Mennonite, 19-7 Hanover, 18-6  
4 Hughesville, 23-2 Loyalsock, 22-3 Lewisburg, 17-9  
5 North Star, 21-4 Chestnut Ridge, 8-16    
6 Penns Valley, 16-9 Cambria Heights, 15-9 Westmont Hilltop, 14-12  
7 North Catholic, 23-2 Rochester, 23-3 South Fayette, 19-5 Shady Side Academy, 18-4
Washington, 18-5
Greensburg Central Catholic, 18-4
Beaver Falls, 14-9
Jeannette, 16-8
9 Brookville, 17-7 Kane, 15-9    
10 Mercyhurst Prep, 22-3 Fairview, 21-4 Eisenhower, 17-8  
11 Notre Dame-Green Pond, 22-4 Tri-Valley, 16-8    
12 Imhotep Charter, 22-5 West Catholic, 10-14 Benjamin Franklin, 17-7 Strawberry Mansion, 24-1


top
 PIAA Boys Group AAA Seeds By District
dist.  1 2 3 4 5/6
1 Holy Ghost Prep, 24-3 Springfield-Delco, 18-8 Pottsgrove, 18-9    
2 Abington Heights, 27-2 Holy Redeemer, 23-3 Coughlin, 19-8    
3 Eastern York, 28-0 Lancaster Catholic, 22-5 Steel-High, 20-8 East Pennsboro, 20-7 Susquehanna Twp., 16-9
York Suburban, 22-5
4 Danville, 18-6 Mifflinburg, 22-3      
6 Johnstown, 21-3 Huntingdon, 15-10      
7 Chartiers Valley, 25-1 Hampton, 21-3 West Allegheny, 15-9 West Mifflin, 14-8 Trinity, 15-5
Montour, 14-8
8 Oliver, 20-5 Perry Traditional, 18-5      
9 Bradford, 21-2 Clearfield, 13-10      
10 Erie East, 23-2 Hickory, 16-9 Central Tech, 14-11    
11 Pottsville, 23-4 Allentown Central Catholic, 13-12      
12 Neumann-Goretti, 25-1 Dobbins, 16-8 Archbishop Carroll, 22-4    

top
 PIAA Boys Group AAAA Seeds By District
dist.  1 2 3 4 5/6/7/8/9
1 Penn Wood, 23-3 Plymouth-Whitemarsh, 25-2 Bayard Rustin, 23-4 Souderton, 23-4 Pennsbury, 17-10
Neshaminy , 19-8
Penncrest, 24-5
Chester, 16-10
Council Rock North, 22-5
2 Scranton, 20-6 Hazleton, 19-5      
3 Reading, 27-2 Hempfield, 27-1 Wilson, 24-4 York, 23-6 Red Land, 24-5
Warwick, 17-10
Penn Manor, 17-10
4 Williamsport, 21-3        
6 Hollidaysburg, 15-8 State College, 15-6      
7 Mount Lebanon, 25-1 Gateway, 18-5 Upper St. Clair, 15-9 North Allegheny, 19-5 McKeesport, 15-7
8 Allderdice, 17-7 Carrick, 10-13      
10 Strong Vincent, 19-5 Cathedral Prep, 14-10      
11 Bethlehem Liberty, 22-5 Whitehall, 18-9 Nazareth, 20-6    
12 La Salle College, 19-5 John Bartram, 19-9 Roman Catholic, 15-8 Frankford, 21-4  

top
 PIAA Girls Group A Seeds By District
dist.  1 2 3 4/5
1 01-1 Delco Christian, 23-4 Faith Christian, 17-4 Girard College, 14-9  
2 Old Forge, 16-6 Forest City, 14-9    
3 Steel-High, 23-4 Greenwood, 21-5 Camp Hill, 15-11 Bible Baptist, 21-5
4 Lourdes, 22-4 Cowanesque Valley, 20-5 Mansfield, 17-8  
5 Tussey Mountain, 20-3 Shade, 19-6 Southern Fulton, 17-8  
6 Bishop Guilfoyle, 25-0 Northern Cambria, 20-5 Conemaugh Valley, 18-6 Bishop Carroll, 12-12
7 Vincentian, 16-7 North Catholic, 22-4 Quigley, 19-3 Monessen, 18-5
Rochester, 19-4
9 Elk County Catholic, 20-3 West Forest, 18-3 Coudersport, 18-7 Otto-Eldred, 15-4
10 Farrell, 17-5 Kennedy Catholic, 20-5    
11 Tri-Valley, 20-5 Nativity BVM, 19-5    
12 Palumbo, 9-8 Math, Civics & Science    

top
 PIAA Girls Group AA Seeds By District
dist.  1 2 3 4/5/6/7/8
1 Springfield-Montco, 15-9 St. Pius X, 13-13    
2 Dunmore, 22-4 Mid-Valley, 17-9 Lake-Lehman, 20-5  
3 York Catholic, 24-3 Lancaster Mennonite, 22-5 Delone Catholic, 20-5  
4 Loyalsock, 20-6 Towanda, 20-6 Mount Carmel, 17-9  
5 North Star, 24-1 Everett, 22-3    
6 Marion Center, 22-3 Southern Huntingdon, 22-3 Cambria Heights, 18-7  
7 Jeannette, 24-2 Seton-LaSalle, 20-6 Beaver, 18-6 Avonworth, 22-2
South Fayette, 17-7
Sto-Rox, 17-5
Greensburg Central Catholic, 19-2
Bishop Canevin, 17-6
9 Cranberry, 21-5 Kane, 18-6    
10 Villa Maria Academy, 23-2 Greenville, 22-3 North East, 20-5  
11 Tamaqua, 24-2 Pen Argyl, 17-9    
12 Freire Charter, 21-5 Kennedy-Kenrick, 2-17 Engineering & Science, 19-3 Bodine,

top
 PIAA Girls Group AAA Seeds By District
  1 2 3 4/5/6
1 Saint Basil, 22-4 Villa Maria, 15-11 Mount Saint Joseph, 23-4  
2 Abington Heights, 23-2 Holy Redeemer, 20-6 West Scranton, 21-5  
3 Trinity, 22-6 West York, 27-2 Oley Valley, 24-3 Palmyra, 18-7
Daniel Boone, 18-10
|Manheim Central, 17-11
4 Shikellamy, 21-4 Shamokin, 19-6    
6 Forest Hills, 18-6 Bellefonte, 16-8    
7 New Castle, 21-3 Hopewell, 25-1 Indiana, 21-2 Chartiers Valley, 20-5
Hampton, 16-8
Blackhawk, 14-8
8 Perry Traditional, 17-8 Westinghouse, 19-6    
9 St. Marys, 20-2 Punxsutawney, 10-10    
10 Slippery Rock, 23-2 Sharon, 20-4 Mercyhurst Prep, 21-5  
11 Allentown Central Catholic, 25-2 Northern Lehigh, 24-2    
12 Archbishop Carroll, 23-3 Prep Charter, 20-5 Archbishop Wood, 21-5  

top
 PIAA Girls Group AAAA Seeds By District
dist.  1 2 3 4 5/6/7/8/9
1 Abington, 23-4 Cheltenham, 25-2 Council Rock North, 22-5 Downingtown East, 22-4 Council Rock South, 20-7
Central Bucks East, 22-5
Downingtown West, 20-6
Great Valley, 18-8
North Penn, 18-9
2 Hazleton, 21-5 Wyoming Valley West, 19-4      
3 Central Dauphin, 23-6 Harrisburg, 18-9 Reading, 23-4 Mechanicsburg, 23-5 CD East, 15-12
Red Lion, 24-4
Hershey, 16-10
6 State College, 18-6 Hollidaysburg, 13-9      
7 Mount Lebanon, 24-2 Baldwin, 20-5 Peters Twp., 13-12 Bethel Park, 18-6 Fox Chapel, 18-4
8 Allderdice, 17-6 Schenley, 12-12      
10 Strong Vincent, 16-4 McDowell, 13-11      
11 Northampton, 24-3 Nazareth, 19-7 Bethlehem Liberty, 22-3    
12 Archbishop Ryan, 18-6 Central, 18-6 Cardinal O'Hara, 16-8 Frankford, 18-5